Sondre skryter av Bergen

Sondre Lerche skryter stort av andre bergenske artister når han intervjues i utlandet. Selv får han ris for engelsken sin.

Kvarteret før lanseringen

Stian Dahl og Bendik Støren i Kvarterstyret (12.12.2009).
Terningkast: 5

Nok en Clint-seier

kinoguiden Hollywoods sikreste kort Clint Eastwood lager film om Nelson Mandelas kamp for et forent Sør-Afrika, som nyvalgt president i 1994. Via rugby. Les mer og se trailer

Terningkast: 4

Storslagne musikalnumre

kinoguiden «Nine» imponerer med storslagne musikalnumre og dyktige skuespillere, men selve storyen blir for episodisk og utvendig.

les mer og se trailer

Siste nyheter

NTB PLUSS OG FRANK JOHNSEN
Publisert 06.03.2004 kl 12:46 Oppdatert 06.03.2004 kl 13:08

Tips en venn på e-post:

Sondre Lerche fotografert under en minikonsert på Platekompaniet i februar 2003.
Sondre skryter av Bergenske artister, men får kjeft av Rolling Stone for duste-engelsk.

– Det finnes mange nye fantastiske band i min hjemby Bergen, uttalte Sondre nylig til svensk presse.

Det er to år siden Bergen virkelig ble satt på musikkartet, og band som Röyksopp og Kings of Convenience, fikk en musikkjournalist i The Face til å beskrive byen som «det nye New York».

Sondre Lerche, som for tiden er i Sverige for å promotere sitt nye album, er klar på at det fortsatt er i Bergen det skjer.

JULIAN OG EPHEMERA

– De svenske artistene som har vært populære i Norge, som Lisa Nilsson, Patrik Isaksson og Per Gessle, har aldri interessert meg. Da synes jeg det som skjer i Bergen er mye mer spennende, sier han til det svenske nyhetsbyrået TT Spektra.

Lerche sier ifølge NTB videre at hans personlige Bergens-favoritter er Julian Berntzen, Nathalie Nordnes, Sgt Petter, Magnet og Ephemera.

– I Bergen har folk alltid spilt i band, og opp gjennom årene har det vokst frem en sound og en sjenerøs mentalitet. Folk er selvstendige og gjør sin egen greie, samtidig som de støtter hverandre, fremholder han i intervjuet.

DÅRLIG I ENGELSK

Sondre får for tiden mye omtale i utenlandske medier. Hans ferske album «Two Way Monologue» er anmeldt i bransjebibelen Rolling Stone, som gir tre av fem stjerner. Men de ber Sondre finne seg en ny engelsklærer.

– Lyrikken er platens svakhet, skriver Rolling Stone i en ellers positiv anmeldelse.

De har observert at Sondre legger stor vekt på tekstene, men føler at resultatet ofte er uklart – og på det verste mener bladet at tekstene formidler meningsløse setninger som sannsynligvis hadde vært velformulerte på hans eget morsmål.

– Selv Lerches emosjonelle sang kan ikke redde det lyriske togvraket som kalles «Track You Down»: «When tears are pretzels pouring down/Each time the sweetness is returning/At times when you appreciate that you survived». Noen bør foreslå å gi ham en tekstforfatter eller en ny engelsklærer, avslutter Rolling Stone sin anmeldelse.

En diger oksygenpumpe kan redde beboerne fra den illeluktende tilværelsen langs Sælenvatnet.

Les mer
Kari Traa er nominert til prisen "Årets Markedsfører 2009".

Nominert til «Årets Markedsfører»

nyheter Kari Traa er en av fire som er nominert til «Årets Markedsfører 2009». Prisen deles ut i Bergen. Les mer

Dette bildet ble tatt fra Fløyen 12. januar 2010.

Nå har lokket lagt seg igjen

nyheter Svært dårlig luftkvalitet på Danmarks plass. Les mer

Fylkesrådmannen ber også politikerne vedta at det skal kjøpes inn 25 gassbusser og 25 hybridbusser.

Færre gassbusser i Bergen

nyheter Fylkesrådmannen går inn for færre gassbusser i Bergen. Les mer

Erik Mjelde.

Skal utnytte «Huseklepp-rommene»

brann Etter et par uker i Brann har Erik Mjelde lagt en plan: Han skal utnytte all oppmerksomheten Erik Huseklepp kommer til å få i år. Les mer

Mest lest nå

Oppdrag Demo

Sjekk all musikken

Her han du spille av og laste ned bidragene til Oppdrag Demo.

Spill musikken

Slik gjør du!

demo Send oss din musikk og konkurrer om kjempepremier! Les mer

Terningkast: 3

Jo flere vi er sammen...

spillarkivet Nei, ikke nødvendigvis gladere vi blir. «MAG» er en veldig god idé, men som kjent er ikke det alltid nok. Les mer

Terningkast: 5

Leiesoldater med hjerte?

spillarkivet Har de gamle krigsveteranene fått samvittighet? Les mer

PLATEKLAR: Mysteriet Bjørn Hellfuck er klar med debutplaten. Les intervju med mannen bak masken i BAs papiravis tirsdag.
Terningkast: 3

Pubertal griserock

plateguiden Endelig kommer den lokale griseguttens debutalbum ut på et stort selskap. Les mer

«Joddski tar tak på Torgallmenningen», forbered dere på musikalsk nordavind.
Terningkast:

Joddski på Torgallmenningen

plateguiden Etterlengtet soloplate fra Joddski eller Tungtvann-ambassadør Jørg-1. Les mer

Film

musikk Her ser du Student TV Les mer

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Kjersti Rasmussen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Redaktør: Kjell-Eirik Mikkelsen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar