- Hjemme-dommer!

To østerrikske forskere mener å ha funnet bevis for at lag med hjemmebane får fordeler av dommeren. FIFA-dommer Terje Hauge mener de kan ha rett.

Tormod Bergersen E-post
Publisert 07.06.2003 kl 14:21 Oppdatert 10.06.2003 kl 10:04

Tips en venn på e-post:


– Men det skjer ikke bevisst. Ingen av oss går ut på banen for å dømme for et av lagene. Vi er mennesker, og det er menneskelig å feile. Dessuten spørs det jo hvordan de har foretatt undersøkelsen, sier Hauge.

Matthias Sutter og Martin Kocher har studert den tyske bundesligasesongen 2000/2001. Der mener de to å ha funnet klare bevis for at hjemmelaget får flere fordeler av dommeren enn bortelaget, melder Ananova.

HØYERE PÅ BANEN

Studiet viser at dommerne har en tendens til å legge til flere minutter når hjemmelaget ligger under etter 90 minutter. Pipeblåserne dømte også færre straffespark til gjestene, og det var to ganger så sannsynlig at en spiller hos bortelaget skulle bli utvist enn hos hjemmelaget.

– Det kan godt hende at dette stemmer. Men på generell basis kan man jo si at det er normalt at et hjemmelag presser, og at gjestene forsvarer seg mer. Da skjer det jo ofte mer i forsvarssonen til bortelaget, og slik oppstår situasjoner med straffer og gule kort, mener Hauge.

Forskerne mener at dommerne blir påvirket av stress og av hjemmefansen, og mener at den beste løsningen vil være å innføre videodømming.

– Det er jeg ikke enig i. Det er for mange uklarheter forbundet med å ta i bruk dette. Hvem skal for eksempel bestemme når videodømming skal brukes? Hvem skal betale for de ekstra kostnadene? Og hvor langt ned i systemet skal det taes i bruk? Det vil jo bli et problem for dommere på vei oppover plutselig å skulle dømme etter video, sier Hauge.

Olsvik-dommeren tror også at videodømming vil ødelegge litt av engasjementet rundt fotballen. Dommeravgjørelser er jo en del av fotballen, slår han fast.

Sport

...

Siste tippesaker


Skidag i Eikedalen

I bakgrunnen Tore Haugen med datter Trine Lise, jenten med startnummer 107 er Camila Kvamstø Frotjold (8).

Tertnes Alpin hadde rekrutteringsdag i helgen.

Se bildene

Drømmedagen!

...

Søndag 29. januar var den flotteste hittil i vinter.

Se bildene


Brann på treningsleir i Tyrkia

...

Bilder fra treningen søndag 29. januar.

Se bildene

Pudderalarm!

...

Se de flotte skibildene fra Voss.

Bli med på fjellet

Seier i årets første kamp

...

Tertnes slet, men vant til slutt 26-22 mot Fredrikstad.

Se bildene

Skolemesterskap på skøyter

...

En våt opplevelse.

Se bildene

Årets første Brann-trening

...

Årets første fellestrening på Nymark-kunstgresset var av den relativt lette sorten.

Se bildeserie!

Brann i bilder 2011

HVEM ER DENNE KAREN? Kim Ojo var rimelig ukjent for de fleste i Bergen, og han overbeviste heller ingen som så ham i oppkjøringen. Men det var før sesongen startet?

En oppsummering av oppturer og nedturer.

Se bildene!

...

Si din mening!

brann Bli med på Frisparket, og bli BAs Brann-ekspert. Les mer


Alexander Osdal.

Osdals Brannblogg

Her finner du bloggen til Alexander Osdal, som holder et nøye øye med Sportsklubben.

Les sterke meninger om Brann her.

Siste nytt!



Tjenester




Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.