London: Den er over ett år forsinket, og budsjettet sprakk med 300 prosent. Nå er imidlertid nye Wembley klar for drømmefinalen i FA-cupen mellom Manchester United og Chelsea.
Både Manchester United-manager Alex Ferguson og hans kollega i Chelsea, Jose Mourinho, har uttrykt sin begeistring for Wembley og begge er stolte over å spille den første FA-cupfinalen på den totalrenoverte «nasjonalhelligdommen».
Når stjernegalleriene til United og Chelsea entrer det perfekte gressteppet på Wembley er det uten tvil det sportslige som står i fokus, men ventetiden på nye Wembley har vært lang og dyr. Nesten ti milliarder norske kroner kostet det å rive ærverdige, men gamle Wembley, og erstatte den med verdens flotteste stadion.
Men det er ikke vanskelig å skjønne hvorfor fansen er i ekstase over nye Wembley. Samtlige 90.000 sitteplasser er under tak, og Wembley blir dermed verdens største stadion som tilbyr slike fasiliteter.
Det er heller ikke én eneste søyle som holder taket oppe på innsiden av stadion. Det er med andre ord ingenting som blokkerer utsikten for tilskuerne. Det er den gigantiske buen som går over stadion, og som kan ses på flere mils avstand, som sørger for å holde taket oppe.
Denne gigantiske konstruksjonen, som holder taket oppe ved hjelp av tykke ståltråder, rager så høyt over bakken at man kunne fått plass til hele pariserhjulet London Eye under den.
Men veien frem til ferdigstillelse har vært både lang og kronglete. Nye Wembley skulle stått ferdig allerede i begynnelsen av 2006. Kostnadene skulle ligge på i overkant av tre milliarder kroner.
Både tidsskjema og kostnadsrammen sprakk som nevnt ettertrykkelig.
Men dette er ikke de eneste momentene som har vært med på å gjøre ventetiden lang for Englands supportere.
Hemmelighetskremmeriet rundt nye Wembley kan nesten minne om en moderne versjon av Willy Wonkas sjokoladefabrikk, i Charlie og sjokoladefabrikken. Stadion har lenge vært hermetisk lukket både for presse og publikum, og det har blitt gitt svært få kommentarer og intervjuer fra ledelsen. Kun et par intetsigende pressemeldinger i ny og ne har blitt sendt ut, som oftest når en eller annen celebritet har gjestet stadion.
Men når nye Wembley omsider nå er ferdig, har den blitt en storslått arena
Samtlige 90 000 tilskuere vil få bedre beinplass enn det kongefamilien hadde på den gamle stadion. De fire restaurantene på Wembley vil alle være blant de største i London. Bankettsalen er den desidert største i sitt slag i London. Wembley rommer dessuten også 98 kjøkken.
Men det finnes også dem som er en smule skeptiske til Englands nye «lekegrind». Mark Newman er en vaskeekte supporter av den typen du ikke har lyst å møte i en mørk bakgate. Begge armene er dekorert med fargerike tatoveringer, han er snauklipt og har en tanngard som minner om slitte stabbesteiner på en kronglete vestlandsvei.
Han er typen som er skummel nok til å skremme vettet av sitt eget speilbilde, men i dag er han bare trist og sentimental.
– Stadion er flott og sikkert mer fremtidsrettet, men jeg savner den gamle, sier Newman.
Han har opplevd både triumfer og sorger på Wembley.
Han var der som guttunge da England sikret seg VM-gullet i 1966 takket være Geoff Hursts hat trick, og han var på Wembley da Gareth Southgate brant den famøse straffen mot Tyskland som sendte England ut av EM på hjemmebane.
– Jeg husker begge deler som om det var i går. Den vanvittige oppturen, og den nesten like store nedturen. Men det er minner begge deler. Det var en helt spesiell atmosfære på den gamle stadion. Den hadde en særegenhet som gjorde den helt unik, sier han.
Og sukker:
Det er mulig det er jeg som begynner å bli gammel, men jeg foretrakk den gamle.
Men med det synspunktet er han definitivt i mindretall. (ANB)
lørdag
19
mai
Chelsea - Manchester United 1 - 0
FA Cup 2006-2007 - lørdag 19. mai kl 16:00, Wembley Stadium
Les fullstendig kampreferat