...
Fousseny Coulibaly er den 16. utenlandske prøvespilleren Brann har sendt hjem på 18 måneder. Foto: VIDAR LANGELAND

Nok en prøvespiller sendt hjem

Brann har hatt 16 prøvespillere på 18 måneder. Ingen fikk bli.

Rune Ulvik
Rune Ulvik Profil E-post
Publisert 30.07.2012 kl 07:19 Oppdatert 30.07.2012 kl 12:01

Tips en venn på e-post:

Fousseny Coulibaly er den 16. utenlandske prøvespilleren Brann har sendt hjem på 18 måneder.

– Vi har fått gode referanser på ham. Han er en bra spiller, sa Brann om Fousseny Coulibaly fra Elfenbenskysten.

Det har klubben sagt om en lang rekke spillere de siste årene.

Siden februar 2011 har omtrent det samme blitt sagt om Pape Diop, Soleymane Cisse, Steinthor Thorsteinsson, Gudmundur Kristjánsson, Luís Gueguel, Tadas Labukas, Gudmundur Gunnarsson, Babacar Sarr, Chima Akas, Andrae Campbell, Jonathan Soto, Peter Ebimobowei, Baye Niasse, Obinna Obiefule og Norlla Amiri.

Totalt 15 mer eller mindre begavede utenlandske fotballspillere som har kommet og gått. Denne helgen ble også Coulibaly sendt videre.

Labukas og Niasse fikk bli i hvert sitt halvår på leieavtaler, men med 116 serieminutter seg i mellom må det gå an å si at de aldri ble noen stor suksess i norsk eliteserie.

– UTFORDRING Å TREFFE

– Hvis du hadde sett mailboksen min fra 1. januar og frem til i dag, så hadde du sett at for de fem vi har hatt på prøvespill i 2012, så har vi sagt nei til minst 495 andre. Det er en utfordring å treffe, og det er ingen eksakt vitenskap vi driver med i fotballen, sier Branns sportslig administrativt ansvarlige Rolf-Magne Walstad.

Men han tror fremdeles på å hente prøvespillere.

– Det vi per nå jobber utifra er en kombinasjon av at jeg reiser ut og ser på spillere, og at man henter inn spillere på prøve. Det vil nok være veien å gå. Det er veldig kjekt å se at mange unge lokale spillere banker på A-lagsdøren, men det er naivt å tro at vi kan klare oss med bare det. Vi trenger også spillere som kan vise vei og heve nivået. Man trenger en Austin for at Kristoffer Barmen skal lykkes, illustrerer Walstad.

– HAR BLITT VANSKELIGERE

I 2002 og 2003 hentet Brann også mange spillere på prøve. Men i mengden var navn som Kristjan Örn Sigurdsson, Robbie Winters, Alonso Solis, Seyi Olofinjana og Paul Scharner. Sist Brann virkelig traff med et prøvespill, var da Zsolt Korcsmár ble hentet i 2010.

Walstad mener det har blitt vanskeligere å finne diamantene.

– Forskjellen mellom store og små klubber blir større og større. Vi har ikke et nettverk med 60 ulike speidere, og da blir det noen bommerter og noen prøvespillere som reiser hjem. I tillegg kan ting som norsk skattenivå og lønnsnivået i norsk fotball være blant faktorene som bidrar til at de beste ikke havner i Norge, sier Rolf-Magne Walstad.

Omtalte lag og spillere



500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/football/magic/www.ba.no/41/6168416/2012-07-30T12:01:46Z when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.310.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
Error reported by XML parser processing null: Scanner State 24 not Recognized 

På forsiden nå


...

Brann i Fyllingsdalen

nyheter
– Jeg kan bekrefte at en persoin er omkommet i forbindelse med brannen i Fyllinsdalen, sier operasjonsleder Ronny Lehntfør til BA klokken 0110 søndag.
Les mer

Nytt ras i Odda

nyheter
Like før midnatt gikk det et nytt ras i Odda.
Les mer

...

– Engangsgrill startet brann

nyheter
Melding om brann i kledning på en firemannsbolig.
Les mer

...

Mann stukket med kniv i magen

nyheter
Politi og ambulanse på vei.
Les mer
Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Karl Espen Iversen
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Nyhetsredaktør digitale medier: Jonas Mjaaland

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.