...
Det er bevilget 23 millioner kroner til utbedring av Vikersund-bakken. Foto: Terje Pedersen, ANB

Millionsatsing skal gi v-rekord

Oslo (ANB-NTB): Kulturdepartementet har innvilget 23 millioner kroner til ombygging av skiflygingsbakken i Vikersund. Verdenskorden kan havne i Norge igjen.

Publisert 18.03.2010 kl 13:48 Oppdatert 18.03.2010 kl 14:40

Tips en venn på e-post:


Vikersund arrangerer VM i skiflyging i 2012 og skal bruke 60 millioner kroner på utbedring av bakken. Siste bidragsyter er staten som torsdag offentliggjorde at de går inn med 23 millioner kroner.

Håper på rekord

– Vikersundbakken er et av få skiflygingsanlegg i verden og en arena vi kan være stolte av. Hoppsporten er utrolig viktig for nordmenns identitet, sier kulturminister Anniken Huitfeldt til NTB.

Huitfeldt sier at hun er engasjert i hoppsport og at hun håper på en verdensrekord på norsk jord når anlegget står ferdig. Styreleder i Vikersund Hoppsenter, Per Willy Holseter, sier seg enig.

– Det hadde vært artig. Det viktigste for oss er at vi får en vindsikker og trygg bakke, men den nye bakken kan helt klart konkurrere med Planica på lengden, sier han.

Støtten fra Kulturdepartementet er viktig da Vikersund ønsker å komme i gang med byggingen av bakken så fort som mulig.

– Vi ønsker å komme i gang rett over påske. Det er mye som skal på plass før neste vinter, men jeg tror vi blir klare til prøve-VM i 2011, sier Holseter.

– Inspirasjon for alle

Skipresident Sverre Seeberg tror utbedringen av Vikersund kan ha positiv effekt også utover selve anlegget.

– Dette er veldig bra for rekrutteringen i hoppsporten. Skiflyging er hoppsportens Formel 1, og anlegget blir til inspirasjon for alle i idretten, sier Seeberg.

Han sier imidlertid at jentene må vente litt med å ta i bruk den nye bakken.

– Det blir i alle fall ikke noe verdenscuprenn for jenter i 2011, men man får se etter det.

I lys av oppstyret rundt Bjørn Einar Romørens førstehopp i nye Holmenkollen, ønsker Vikersund-sjefen å bruke lite energi på hvem som hopper først i skiflygingsanlegget.

– Vi bruker lite energi på dette. Det er ikke noe vi diskuterer, vi ønsker en rolig atmosfære rundt det første rennet, sier Holseter.

Det mangler fremdeles 17 millioner før ombyggingsprosjektet i Vikersund er fullfinansiert, men med den betydelige statsstøtten ser prosjektet ut til å være på god vei.

Verdensrekorden er på 239,5 meter og holdt av Bjørn Einar Romøren. (ANB-NTB)

Mest lest nå

...

Brødre på tre og åtte mistet moren

nyheter Navnet på den 31 år gamle kvinnen som omkom på Sotra, er nå frigitt. Les mer

...

Fisker etter biler som er dumpet

nyheter I dag startet opphentingen av dumpede biler i Haglsundet. Les mer

Lisbeth og Cindy Bjørkmann trives i nytt hus sammen med barna Marita, Martine, Celine og Lucas.

I dette huset regjerer jentene

bolig Bli med hjem til de fem jentene og lille Lucas på Sotra. Les mer

...

11 mistet førerkortet på fire dager

nyheter Én sjåfør kjørte over Danmarks plass i 89 km/t. Les mer


Tips oss

Telefon: 800 33 044
MMS: bafoto til 2229
SMS: basum til 2229
E-post: nyhet@ba.no

Kontakt oss

Chr. Michelsens gate 4
Postboks 824 Sentrum
5807 Bergen
Telefon: 55 23 50 00
Telefaks: 55 31 00 30

Annonsér!

Salgssjef annonse: Pål Herstad
Markedsplassen: Legg inn annonse her

Ansvarlige

Ansvarlig redaktør: Anders Nyland
Digitalredaktør: Eva S. Johansen

OPPHAVSRETT ©

Materialet på dette nettstedet omfattes
av åndsverklovens bestemmelser.
BA.no/Bergensavisen er ikke ansvarlig
for eksterne sider.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.