Koronapandemien gjør at mange bergensere utsetter sommerferieplanene i påvente av gjenåpningen av Norge og Europa.
I fjor valgte de fleste trygg norgesferie.
Nå verker mange etter å gjenerobre Syden med sol, strand og varme.
– I utgangspunktet kan arbeidsgiver bestemme når i hovedferieperioden arbeidstaker kan avvikle ferie, men man har plikt til å drøfte fastsettelsen av ferie med arbeidstaker på forhånd, sier leder av LOs juridiske avdeling Atle Sønsteli Johansen.
Hovedregelen er at du kan kreve å ta tre uker ferie i hovedferieperioden, som strekker seg fra 1. juni til 30. september.
Bergensere booker Syden
Ferske salgstall fra turoperatøren TUI viser en dobling i feriesalget den siste uken. Bergen skiller seg ut med 244 prosent økning.
– Den største andelen av de reisende fra Bergen ønsker seg til utlandet i oktober og november. Skolenes høstferier og juleferier er populære blant barnefamilier. Jevnt over foretrekker bergenserne leilighetshotell og hoteller i det øverste prissjiktet, sier kommunikasjonssjef Nora Aspengren i TUI.
Topp 3-reisemål fra Bergen er Mallorca, Tenerife og Kreta.

BA mener: Regjeringen må lage regler de selv forstår
– Hvilke rettigheter har arbeidstakere til å skyve på ferie, eventuelt ta ut ferie sent på året? Og gir koronakrisen noen unntak for gjeldende bestemmelser?
– Arbeidstaker kan kreve å bli underrettet om når ferien skal avvikles senest to måneder før ferien skal igangsettes, under forutsetning av at arbeidstaker uttrykkelig ber arbeidsgiver om dette. Restferien på 1 uke og 1 dag kan arbeidstaker kreve at gis samlet innenfor ferieåret, svarer LOs sjefsadvokat Sønsteli Johansen.
Jusseksperten legger til at arbeidsgiver og arbeidstaker har selvstendig plikt til å sørge for at ferien blir avviklet i løpet av ferieåret.
Fakta om ferie
Alle har rett til 25 virkedager ferie hvert år, men det er verdt å merke seg dette:
- Ferie skal avklares to måneder før den tas ut.
- Arbeidstaker har rett til å avvikle tre uker sammenhengende ferie i perioden 1. juni til 30. september.
- Blir du syk i ferien, har du rett på ny ferie fra første dag (den dagen du ble syk). Dette krever legeerklæring.
- Arbeidstaker har rett og plikt til å avvikle full ferie, også når han eller hun skifter arbeidsgiver.
- Arbeidsgiver plikter å sørge for at arbeidstaker tar ut ferie i løpet av ferieåret.
- All lovbestemt ferie som ikke er avviklet i løpet av kalenderåret skal overføres til påfølgende ferieår.
- Det er ikke lov å ta ut feriepenger for ferie som ikke er avviklet eller overført til neste år. Den eneste grunnen er at man slutter i jobben.
Kilde: LO/arbeidslivet.no
Equinor avvikler som normalt
Store bedrifter som Bergen kommune og Equinor endrer ikke sine rutiner for ferieavvikling til tross for koronakrisen.
– Vi ønsker at våre ansatte skal ta ut ferie som normalt, og vil oppfordre våre ansatte til det. Ferieavviklingen blir avtalt med nærmeste leder, og det er opp til leder og den ansatte å avtale ferie, sier plassjef Gunnar Nakken til BA.
Equinor har nærmere 30.000 ansatte. Rundt ti prosent av disse har base i Bergen.
– Planlegger dere endring i arbeidsmetoder, drift og hjemmekontor utover våren?
– Vi følger rådene til myndighetene, både lokalt og nasjonalt. Vi håper smittesituasjonen blir bedre, og at utrullingen av vaksine vil gjøre det mulig for våre ansatte å komme tilbake til jobb etter hvert. Vi vil nok jobbe mer fleksibelt, og kombinere fysisk og virtuelt arbeid etter pandemien, sier Nakken.
- Les også: Langtidsledige går glipp av feriepenger
Bergen kommune: Ingen endring
Rundt 19.000 personer jobber fast i Bergen kommune. Henning Hauso er HR-direktør.
– Hovedinntrykket er at vi også i år søker å overholde ferielovens bestemmelser og samtidig levere tjenester til kommunens innbyggere. Det klarte vi i all vesentlighet i 2020, sier Hauso.
Han legger til at enkelte avdelinger, eksempelvis Bergen Brannvesen, har etablert egne beredskapsplaner med strenge smitteverntiltak. Målet er i størst mulig grad å skjerme beredskapspersonell og 110-sentralen.

Bergenser blir øverste hotellsjef for Scandic

Folk leier bobiler som aldri før: – Alle er fullt utleid til september
