Emilie Nyborg (19) er en av initiativtakerne til det ny buekorpset med tilholdssted i området opp fra Laksevåg mot Melkeplassen.
Syr selv uniformene
– Akkurat nå holder vi på å gjøre ferdig uniformene. Jeg og 1. kompanisjef Siri syr og syr, og får veldig god hjelp av mormoren min.
Buekorpssjef Emilie er like spent som alle andre rundt det nystartede korpset.
Artikkelen fortsetter under bildet
– Og mens vi syr, så tar tamburen Preben Emil Mjelde Torgersen seg av geværene og skjærer til materialene som skal til.
Det som begynte med et stiftelsesmøte i 2018, er nå i ferd med å bli en realitet.
Ikke siden jentekorpset Lungegaardens Buekorps så dagens lys i 1994, er det dukket opp nye korps.
Med Damsgårdsfjellets Bataljon noteres det 15 aktive buekorps i buekorpsbyen Bergen.
I likhet med Løvstakkens Jægerkorps, er også Damsgårdsfjellets åpen for både jenter og gutter.
– Hvor mange blir dere?
– Akkurat nå holder vi på med vervingen, og foreløpig er vi rundt ti stykker. Når vi går ut og verver, er det i første rekke i strøket vårt, rundt Melkeplassen, men vi tar også turen til Fyllingsdalen og videre til Bergen vest og Loddefjord.
Emilie både håper og tror at man skal bli langt flere.
– Hvordan er antallet gutter og jenter så langt?
– Det er et lite flertall med gutter.
Alle som er med i dag, er i alderen fra seks til 25 år, og de kommer fra Damsgård, fra Gravdal - og noen fra Arna.
Emilie forteller at de som kommer med toget gjennom Ulriken, rett og slett synes det korpset står for, virker spennende.
– Når andre igjen også får se hva vi holder på med, er jeg sikker på at det kommer flere til.
Så veldig mye lyd rundt markedsføringen kan det ikke bli, fordi det per i dag er det bare én slager, nemlig Preben Emil.
– Jeg skal gjøre mitt, og så håper jeg det kommer til enda en slager i løpet av sesongen. Vi har nemlig to trommer til disposisjon, forklarer Preben Emil.
Egne klubbkvelder
I høst og i vinter har korpset prøvd å ha møter så ofte som mulig i korpsets lokaler på Melkeplassen.
Artikkelen fortsetter under bildet
Emilie forteller at det å samles én gang i uken – onsdager fra kl. 1700 og utover, har vært målet.
Har du noen spørsmål om Damsgårdsfjellets Bataljon, så send e-post til [email protected] eller ring 98441721.