– Det er det jo ikke, og jeg kan ikke tenke meg at det er noe som nabolaget vårt står for. Det gjør i hvert fall ikke vi, sier Mario Mannsåker.

Han og samboeren har nettopp flyttet inn i Baneveien, like i nærheten av Vestre Murallmenningen i Bergen sentrum.

– Dette var ikke noe hyggelig, sier Mario.

Nynazister erklærer området som sitt eget

Lappen med erklæringen som lå i Marios postkasse, kommer fra Den nordiske motstandsbevegelsen.

Dette er en revolusjonær nasjonalsosialistisk kamporganisasjon som er aktiv i Norge, Sverige, Finland og Danmark.

– De tingene som står på denne lappen, er fryktelige. Jeg synes ikke det er greit. Det er provoserende, sier Mario.

Han tror at de som bor i området fra utlandet kan bli redde når de ser denne lappen.

– Tenk deg, hvis du er en mor med små barn som nettopp har flyttet inn her. Hva du må tenke dersom noe slikt ligger i postkassen, sier Mario.

– De kommer i hvert fall ikke til å føle seg velkommen her i Norge. Det er trist, legger han til.

Han sikter til at lappen informerer om at bevegelsen allerede, eller nylig, har blitt etablert i området.

  • Har du fått et lignende flygeblad i posten, og hva synes du eventuelt om det? Del gjerne din meningen i kommentarfeltet under saken.

På listen over hva motstandsbevegelsen skal gjøre, står blant andre følgende punkt oppført:

«Stanse masseinnvandringen og påbegynne repatrieringen av mange ikke-europeiske innvandrer»

og..

«Skape et Norden fritt for destruktiv importert antikultur som bryter ned vårt folk og vår rase..»

Den 11. mai i fjor omtalt BA andre som hadde fått samme type flygeblad i posten.

Men den gangen i Fyllingsdalen.

 

– Folk burde være evig takknemlig

Bergensavisen spurte lederen av bevegelsen om hva de mener med at de har erklært området som en nasjonalsosialistisk sone.

– Dette innebærer at Den nordiske motstandsbevegelsen nylig har blitt eller allerede er etablert i det aktuelle området, sier Haakon Forwald i Motstandsbevegelsen.

Han forteller at de gjør dette for å opplyse om at organisasjonen nå er aktiv i deres område, tiltrekke seg nye lesere og potensielt nye medlemmer.

– Bortsett fra å dele ut flyere, hva driver bevegelsen med i Bergen?

– Organisasjonen fører frem sitt budskap gjennom blant annet folkeopplysning, tradisjonell gateaktivisme, torgmøter, demonstrasjoner og andre mer utradisjonelle aksjoner, sier Haakon Forwald.

– Hvor mange er dere?

– Det går vi aldri ut med.

– Forstår dere at folk reagerer på deres flyere og syn på innvandrere?

– Ja, folks innstilling til organisasjonen og dens budskap reflekterer vel deres reaksjon på flyvebladene. Majoriteten av de som tar kontakt er dog positive til oss og det vi står for.

– Angående vårt syn på masseinnvandring, så burde burde folk være evig takknemlig for at noen faktisk våger å stå opp og gjøre motstand mot denne galskapen. Ønsker man derimot å se sin egen nasjon og sitt eget folk gå under, så har jeg full forståelse for at vårt budskap ikke faller i smak.

Ønsker dem ikke velkommen

BA har snakket med flere naboer som har fått den samme erklæringen i postkassen fredag.

En av dem er Ole Igland, som eier et hus med flere leiligheter i Gartnergaten.

– Det kan de bare drite i! Altså i å etablere seg her. De er ikke velkommen. Bare i bygget jeg eier bor det folk med flere ulike nasjonaliteter, svarer Ole på spørsmål om hva han synes om lappen.

– Vi kan ikke ha slike drittfolk i området. Jeg hev lappen rett i søppeldunken da jeg så den, forteller Ole.