Gå til sidens hovedinnhold

Her er vinnerne og de nominerte til «Gullruten 2016»

Her er vinnerne og de nominerte til «Gullruten 2016»

Vinnerne er markert i fet skrift

Beste dokumentarserie:

  • Tidenes kamp, TV 2 for TV 2

  • Petter uteligger, Teddy TV for TV 2

  • Ut av stillheten, Novemberfilm for TV 2

  • Asylbarna, Flimmer for VGTV

Beste humorprogram:

  • Karl Johan, Norsk fjernsyn for NRK

  • Neste sommer, Feelgood SFT for TVNorge

  • Underholdningsavdelingen, NRK for NRK

  • Helt perfekt, Feelgood SFT for TVNorge

Beste kvinnelige programleder:

  • Silje Sandmæl for Luksusfellen, Rubicon TV for TV3

  • Live Nelvik for Dama til, NRK for NRK

  • Line Jansrud for Newton Fødsel, NRK for NRK

  • Ingunn Solheim for Debatten, NRK for NRK

Beste mannlige skuespiller:

  • Anders Baasmo Christiansen for DAG, Viafilm for TV 2

  • Eivind Sander for Det tredje øyet, Rubicon TV for TV 2

  • Ingar Helge Gimle for Mammon, NRK for NRK

  • Bartek Kaminski for Kampen for Tilværelsen, NRK for NRK

Beste dokusåpe:

  • Severin, NRK for NRK

  • Villmarkas voktere, NRK for NRK

  • Skiskytterne, Globus Media for NRK

  • 99% norsk, NRK for NRK

Beste livsstilsprogram:

  • Der ingen skulle tru at nokon kunne bu, NRK for NRK

  • Luksusfellen, Rubicon TV for TV3

  • Kjære Mamma, Teddy TV for TV 2

  • Med livet som innsats, Bulldozer film for NRK

Beste barne- eller ungdomsprogram:

  • Alle sammen sammen, NRK for NRK

  • Labyrint, NRK for NRK

  • Newton Pubertet, NRK for NRK

  • Rodde og Kikkan, NRK for NRK

Årets deltaker

  • Svein Stang for Petter uteligger, Teddy TV for TV 2

  • Tone «Gullet» Knudsen for Datoen, Monster for NRK

  • Johannes Loftsgård, Monster for TV 2

  • Magne Larsen for Norske Talenter, Fremantle for TV 2

Beste mannlige programleder

  • Christian Paasche for Tour de France, TV 2 for TV 2

  • Kristian Ødegaard for Huskestue, Seefood TV for TV 2

  • Harald Eia for Brille, Feelgood SFT for TVNorge

  • Bård Ylvisåker for I kveld med Ylvis live, Concorde TV for TVNorge

Årets TV-øyeblikk:

  • 71 grader nord – Luftig overnatting, Nordisk film TV for TVNorge

  • MGP jr – BliMe´dansen, NRK for NRK

  • Senkveld Surprise – Stian overraskes med eget bryllup, Plan-B TV for TV 2

  • Hundepatruljen – Toffen taes ut av tjeneste, Novemberfilm for Viasat4

Beste nye programserie

  • Petter uteligger, Teddy TV for TV 2

  • SKAM, NRK for NRK

  • Unge lovende, Monster for NRK

  • Datoen, Monster for NRK

Beste event eller sportssending

  • Nobels fredspriskonsert, Warner Bros. og Gyro for NRK

  • Special Olympics Mats og Erling i LA, EMPO TV og NRK for NRK

  • P3 Gull 2015, NRK for NRK

  • VG-lista Topp 20 fra Rådhusplass, Monster for NRK

Beste reality:

  • Line jorda rundt, NRK for NRK

  • Ekspedisjon Dronning Maud Land, Fabelaktiv for TV 2

  • Sofa, Strix for NRK

  • Dama til, NRK for NRK

Beste konkurransedrevne reality:

  • Farmen, Strix for TV 2

  • Alt for Norge, Monster for TVNorge

  • Mesternes Mester, Rubicon TV for NRK

  • 71 grader nord, Nordisk Film TV for TVNorge

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram:

  • Nyhetskanalen Terror i Paris, TV 2 for TV 2

  • Nyhetsåret 2015, NRK for NRK

  • Vi er snowboard, Norsk Fjernsyn for TV 2

  • Edderkoppen, Norsk fjernsyn for TV 2

Beste TV-drama:

  • DAG, Viafilm for TV 2

  • Kampen for tilværelsen, NRK for NRK

  • SKAM, NRK for NRK

  • Unge Lovende, Monster for NRK

Beste TV-dokumentar:

  • Voldtatt, ITV Studios for NRK

  • Arven, Indie Film for NRK

  • Drone, Flimmer film for TV 2

  • Rasende gamle damer, Fenris film for TV 2

Publikumsprisen:

  • Petter Nyquist  (TV 2)

  • Solveig Kloppen  (TV 2)

  • Noora (Josefine Pettersen) NRK

  • Triana Iglesias (TV3)

Beste kvinnelige skuespiller:

  • Ine Willmann for Det tredje øyet, Rubicon TV for TV 2

  • Lena Kristin Ellingsen for Kampen for Tilværelsen, NRK for NRK

  • Gine Cornelia Pedersen for Unge lovende, Monster for NRK

  • Alexandra Gjerpen for Unge lovende, Monster for NRK

Beste underholdningsprogram:

  • Trygdekontoret, NRK for NRK

  • Skavlan, Monkberry for NRK

  • I Kveld med Ylvis Live, Concorde TV for TVNorge

  • Lindmo, NRK for NRK

Årets nyskapning:

  • Petter uteligger, Teddy TV for TV 2

  • Asbjørns julekalender, Seefood TV for TVNorge

  • Kongen på haugen, Plan-B TV for TV3

  • SKAM, NRK for NRK

Hedersprisen:  Anne Grosvold