Hele sommeren gjennom er Lars Voss Sørhus en del av det levende museumsmiljøet. Og formidleren henter mer enn gjerne frem det gamle førjuls-Bergen for bergenserne.
Stengt museum, men når julen..
Gamle Bergen Museum er egentlig stengt for vinteren – og offisielt gjenåpner ikke museet før i mai 2019.
Men når førjulstiden er rett rundt, føler de ansatte at de bare må åpne opp og ta i bruk disse fantastiske husene.
Jul i Gamle i Bergen oser av tradisjon. Og for å få alt så tidsriktig som mulig her i byens flotteste kulisser, legges det ned enormt mye arbeid på forhånd.
– Ja, det krever ganske mye jobbing – flere uker går med. Blant alt som må gjøres, kan alle lysene som må plasseres rundt i alle husene – og så må vi jo ha kjevlene klare. Her skal det bakes!
Lars Voss Sørhus har de siste dagene stått på, og denne første adventssøndagen ønsker han så mange som mulig på besøk til museet.
– Vi vet at denne dagen er populær, ikke bare blant de yngste, men og hos godt voksne.
– Her kommer det folk tilbake år etter år, og vi hører ofte « ... her har eg ikkje vært siden ..». Mange gamle minner vekkes til live på denne første desembersøndagen.
Sammen med kollega Berit Eggen Solstad skrur han klokken tilbake til «År 1882» – og juleforberedelsene den gangen.
Det blir en kikk inn hos Embetsfamilien Regens hvor der er juleball og mye mer
– Her kan folk også ta turen inn til familien Helland og få smake på tjenestepikens julebakst.
Ønsker man å bake egne pepperkaker, er det full anledning til det og.
– Og så vet vi jo at det er populært å lage egen julepynt i juleverkstedet.
I verkstedet er det og mulig å snekre – og for de aller minste kan det jo være kjekt å besøke Nissefar på låven.
– For å få det hele til å gå rundt i morgen, blir vi rundt 30 personer på plass.
Garantert folksomt
Også kunstnerne på Gamle Bergen holder åpne hus og verksteder – og skulle noen ønske en matbit, er og Gamle Bergen Tracteursted åpen denne første adventssøndagen.
Det blir garantert et yrende liv på hele museumsområdet fra 12 til 16.
– I fjor hadde vi besøk av rundt 800 personer, unge som eldre, i løpet av førjulsdagen. Året før var det hele 2000. Vi må vel ha lov å håpe på rundt 1000 denne gangen.
Mandag begynner og førjulstiden for barnehager og skolebarn på Gamle Bergen Museum.
– Et utrolig populært opplegg som ble fullbooket med en gang.