Ved 2330-tiden søndag var politiet i ferd med å iverksette en leteaksjon på Byfjellene, i området Vikinghytten-Hjortland.
Tidligere på dagen, i 16-tiden, var politiet i kontakt med kvinnen, som snakket utenlandsk.
– Hun fortalte at hun hadde gått seg vill i tåken. Vi hadde telefonkontakt med henne, og forsøkte å guide henne ned. Vi fant referansepunkter som hun gikk etter, og det ble vurdert slik at hun ikke hadde behov for hjelp da hun var kommet seg på stien, sier operasjonsleder Stein Rune Halleraker i Vest politidistrikt.
Avtalen med politiet var at hun skulle ringe da hun var kommet til bebyggelsen, men politiet fikk ikke noen telefon.
– Vi har forsøkt å ringe henne opp igjen, men telefonen er avslått. Vi er redd det har skjedd henne noe, hun kan ha falt og slått seg. Vi gjør undersøkelser i forhold til telefonen, og sender opp mannskap, sier operasjonslederen.
Etter noen timer ble det hele oppklart.
Da gjorde kvinnen seg til kjenne, og var kommet hjem i god behold.