SISTE: 23-åringen ble mandag ettermiddag varetektsfengslet for fire uker
51 menn er siktet på landsbasis i den svært omfattende overgrepssaken.
20 menn i Vest politidistrikt er siktet i det som beskrives som en av de største overgrepssakene i Norge noensinne. En av de siktede er en 23 år gammel student.
Tar siktelsen tungt
Han ble varetektsfengslet i fire uker med brev og besøksforbud samt medieforbud. To uker i fullstendig isolasjon.
Av hensyn til etterforskningen gikk rettsmøtet for lukkede dører.
Samtlige av de mange fremmøtte fra pressen måtte dermed forlate rettslokalet. Fengslingsmøtet var over på en time. 23-åringen nekter straffskyld.
– Han tar siktelsen svært tungt, er preget og han synes det er belastende å bli satt i sammenheng med de nettverkene politiet har avdekket, sier forsvareren Jostein Alvheim til BA.
– Han har gitt en kort forklaring til politiet like etter pågripelsen som han fastholdt i rettsmøtet.
– Hva sier han om farens situasjon?
– Det er et forhold vi ikke har diskutert i de samtalene vi har hatt. Det har jeg ingen kommentar til, sier Alvheim.
Les også: Siktet politimann suspendert
Datalink
Saken begynte med at en mor anmeldte overgrep mot sin datter i september 2015. Siden da har politiet forsøkt å finne ut hvem som står bak ulike brukerenheter.
I nesten ett år klarte en 23 år gammel politisønn å gjemme seg for politiet. Fredag ble han tatt.
BA har vært i kontakt med bekjente av 23-åringen.
– Han er sinnssykt god på data, og jobbet med flere avanserte programmeringsprosjekteter, sier en mann til BA.
Den 23 år gamle studenten omtales som svært intelligent.
Fremstilles for fengsling
Politiet mener studenten er sentral i pedofili-nettverkene i Norge. Han er siktet for befatning med barnepornografi.
Etter det BA får opplyst skal dette ha pågått fra han var 19 år til han ble pågrepet fredag.
LES OGSÅ: Dette er de pågrepne i «Dark Room»
– Han er veldig datakyndig, og har solid kunnskap om krypteringsverktøy, sa påtalejurist Janne Heltne til BA etter søndagens pressekonferanse.
23-åringen er sønn av en erfaren politibetjent i Bergen. Også han er siktet for befatning med fremstillinger av overgrep mot barn.
Han ble løslatt etter å ha blitt avhørt på politistasjonen i Bergen søndag kveld.
– Det er ransaket på bopel og andre steder som politiet mener er relevant – ikke på jobben. Det er ingen holdepunkter for at han har gjort noe straffbart i tjenesten, opplyser politiadvokat Stian Eskeland i Sør-Vest politidistrikt.
– Tar det veldig tungt
Av habilitetshensyn er det politidistriktet Rogaland som etterforsker politimannen.
Politimannen er ikke knyttet opp mot det skjulte nettet og den opprullingen politiet i Bergen fortalte om på en pressekonferanse søndag.
Navnet til betjenten dukket opp i forbindelse med kontaktlisten til en annen siktet, og forholdet skal være av en langt mindre alvorlighetsgrad enn det politiet har rullet opp det siste året.
Politimannens forsvarer sier at hans klient stiller seg helt uforstående til siktelsen.
– Han tar dette veldig tungt. Det er en enorm belastning å bli utsatt for et sånt kjør, sa forsvarer Vegard Austgulen til BA søndag.
Mannen som skal ha jobbet i etaten i noen år har ingen lederstillinger i politiet. Mandag opplyste Vest politidistrikt at politimannen er suspendert.