– Hvem er hun? spør en BA-leser som fikk med seg fredagens sending.
- Se klippet lenger nede i artikkelen.
Ingeborg Fosse (16) er en musikkinteressert jente som bor på Marikollen i Åsane.
Til vanlig går hun siste trinn på ungdomsskolen og mye av fritiden tilbringes på Bergen kulturskole.
– Hvem er du, Ingeborg Fosse?
– Jeg er en 16 år gammel jente med store drømmer innenfor musikken. Jeg har store ambisjoner og er klar for denne reisen, sier hun til BA søndag kveld.
Fikk sjokk
Åsabuen legger bak seg en uvanlig helg. Fredag dukket hun nemlig opp på skjermer over hele landet i sendingen av «Idol» på TV 2.
Hennes versjon av rolige versjon av Frank Oceans «Swim good» tok dommerne med storm. Tydeligvis seerne også.
I etterkant av sendingen ble klippet lagt ut på TV 2s nettsider, der det i skrivende stund er sett over 100.000 ganger.
– Jeg så at det hadde bikket 100.000 i dag. Det er utrolig gøy, beskriver hun og legger til at hun satt med en venninnegjeng da de siste avspillingene ble registrert.
– Det var skikkelig god stemning!
– Hadde du forventet en slik respons?
– Nei, det hadde jeg absolutt ikke forventet. Det kom som et sjokk, fastslår Fosse.
Var nesten for ung
Det var musikklæreren hennes ved kulturskolen som oppfordret henne til å prøve seg da det ble holdt audition i Bergen.
– Jeg hadde ikke tenkt så mye over det før hun foreslo det for meg, men det hørtes veldig gøy ut. Da ble jeg skikkelig giret og hev meg med.
Som 15-åring var hun egentlig for ung til å delta i Idol, men nettfavoritten forteller at hun fikk lov til delta siden hun har bursdag 12. januar.
Takket være god timing, var alt i skjønneste orden da programmet ble sendt fredag kveld.
– Hvordan har helgen vært?
– Kjempegøy. Jeg har vært med masse gode venner og rett og slett bare feiret det. Vi har fulgt med på programmet og sett det i reprise, sier hun og ler godt.
Neste gang vi ser 16-åringen på TV er når dommerutvelgelsen finner sted i Oslo, der talentmengden skal reduseres kraftig.
Se hvordan hun imponerte dommerne:
En hemmelighet
Siden innspillingen i november har Ingeborg Fosse gått rundt med et spennende budskap på hjertet.
– Jeg har båret på en hemmelighet overfor mange. Jeg fikk lov å si det til de nærmeste, men det var det. Jeg har vært i ekstase i flere måneder nå, forteller hun.
– Tror du musikk blir levebrødet ditt i fremtiden?
– Ja, det er plan A.
– Hva er plan B?
– Det har jeg ikke funnet ut av ennå, men jeg har tenkt å ta en utdanning. Jeg skal få meg en utdanning og samtidig jobbe hardt med musikken.