Lorentzen med tre nominasjoner til Idrettsgallaen

Håvard Lorentzen tok VM-sølv tidligere i år.

Håvard Lorentzen tok VM-sølv tidligere i år. Foto:

Av

Den bergenske skøyteløperen er nominert til årets navn, årets gjennombrudd og årets mannelige utøver.

DEL

Marit Bjørgen er nominert til prisen som årets kvinnelige utøver på Idrettsgallaen. Karsten Warholm eller Filip Ingebrigtsen kan ta samme trofé hos guttene.

Utdelingen skjer på Hamar 6. januar. Marianne Andersen (orientering), Grace Bullen (bryting), Ada Hegerberg (fotball), Maiken Caspersen Falla (langrenn), Johanne Killi (friski), Silje Norendal (snowboard) og Kristin Julianne Vollstad (kickboksing) er de andre nominerte hos kvinnene.

Sammen med Warholm og Ingebrigtsen er disse nominert for guttene: Kjetil Jansrud (alpint), Alexander Kristoff (sykkel), Håvard Holmefjord Lorentzen (skøyter), Olav Lundanes (orientering), Sondre Nordstad Moen (friidrett) og Martin Johnsrud Sundby (langrenn).

Unggutten Jakob Ingebrigtsen er ikke nominert i noen av kategoriene tross sin kjempesesong på friidrettsbanen.

Hovedjuryen som har stått for nomineringen er: Karen-Marie Ellefsen, Hanne Haugland, Lise Klaveness, Jan-Erik Aalbu, Kjetil André Aamodt og Tore Øvrebø (toppidrettssjef og juryleder).

Disse er nominerte i ulike kategorier:

Årets kvinnelige utøver:

Marianne Andersen (orientering), Marit Bjørgen (langrenn), Grace Bullen (bryting), Maiken Caspersen Falla (langrenn), Ada Hegerberg (fotball), Johanne Killi (friski), Silje Norendal (snowboard), Kristin Julianne Vollstad (kickboksing).

Årets mannlige utøver:

Filip Ingebrigtsen (friidrett), Kjetil Jansrud (alpint), Alexander Kristoff (sykling), Håvard Holmefjord Lorentzen (skøyter), Olav Lundanes (orientering), Sondre Nordstad Moen (friidrett), Martin Johnsrud Sundby (langrenn), Karsten Warholm (friidrett).

Årets lag:

Håndballandslaget menn, håndballandslaget kvinner, stafettlaget langrenn kvinner, stafettlaget langrenn menn, stafettlaget orientering menn.

Årets gjennombrudd:

Espen Andersen (kombinert), Susanne Andersen (sykling), Felix Baldauf (bryting), Sander Berge (fotball), Johannes Høsflot Klæbo (langrenn), Håvard Holmefjord Lorentzen (skøyter).

Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver:

Aida Dahlen (bordtennis), Trude Raad (friidrett), Sarah Louise Rung (svømming), Birgit Skarstein (roing/langrenn).

Årets mannlige funksjonshemmede utøver:

Andreas Bjørnstad (svømming) Eirik Bye (langrenn), Nils-Erik Ulset (langrenn/skiskyting), Adam Ismael Wenham (svømming).

Årets trener:

Leif Olav Alnes (friidrett), Christian Berge (håndball), Åge Hareide (fotball), Thorir Hergeirsson (håndball), Roar Hjelmeset (langrenn), Gjert Ingebrigtsen (friidrett).

Årets navn:

Marit Bjørgen (langrenn), Maiken Caspersen Falla (langrenn), håndballandslaget menn, Filip Ingebrigtsen (friidrett), Johannes Høsflot Klæbo (langrenn), Alexander Kristoff (sykling), Håvard Holmefjord Lorentzen (skøyter), Olav Lundanes (orientering), Nora Mørk (håndball), Martin Johnsrud Sundby (langrenn), Karsten Warholm (friidrett), Mats Zuccarello (ishockey).

I kategoriene årets forbilde, årets hederspris, utøvernes pris og årets ildsjel er det ikke nominerte.

Artikkeltags