Bergen har 272 000 av de 505 000 innbyggerne i Hordaland fylke. På fylkestinget skulle de dermed hatt omlag 30 av 57 representanter.

I stedet har Bergen bare litt mer enn halvparten av dét.

17 av de 57 er bergensere, mens 40 av representantene bor i en annen hordalandskommune (se oversikt under).

Den første fra Bergen

Anne Gine Hestetun og Ap vant valget. Arbeiderpartiet har inngått samarbeid med Sp, SV og KrF denne perioden.

Hestetun har blant annet vært direktør i Stor-Bergen boligbyggelag og vært skolebyråd i Bergen. 

– Så du er jo også den første fylkesordføreren fra Bergen i historien, gratulerer!

– Er jeg? Det var en hyggelig melding å få! Men i dét er det et stort ansvar også.

– Ja, hva tenker du om at bare 17 av 57 folkevalgte i fylkestinget er fra Bergen?

– Det var færre enn jeg hadde trodd. Men det er en relevant problemstilling, og dette er noe vi diskuterer dag for dag, sier Hestetun.

Erfaring fra kulturlivet

Hun har flere styreverv innen kulturlivet i Bergen, som hun må forlate når hun nå blir fylkesordfører. Opp gjennom årene har Hestetun sittet i styrene til Festspillene, Kode og Harmonien.

– Fra den kanten av bordet har vi sett at må være viktig for fylkeskommunen å ha en solid bergensrepresentasjon i kulturutvalget, sier Ap-politikeren

– Hvorfor?

– Det handler ikke om penger, nødvendigvis, men om at politikerne i fylket har tid og anledning til å være tett på kulturlivet i Bergen. Det har en verdi i seg selv, men det er ikke enkelt når man bor langt unna byen.

Samferdsel

I år investerer fylkeskommunen for fire milliarder kroner. Driftsbudsjettet er på omlag 7 milliarder kroner. Fylket sysselsetter 4500 mennesker.

Det kanskje viktigste politiske utvalget i fylket, samferdselsutvalget, skal ledes av Nils T. Bjørke (Sp) fra Voss. Nestleder er Marthe Hammer (SV) fra Bergen.

Skal fylkeskommunen klare å nå det politiske målet om ingen vekst i biltrafikken i bergensregionen, må de gjøre plass til dobbelt så mange kollektivreisende i 2040 som det er i dag.

Som fylkesordfører lover Hestetun å bruke mye tid på kollektivsektoren.

– Jeg jobber med det allerede hver eneste dag. Her må vi løse bergensregionens store utfordringer, eller så lykkes vi rett og slett ikke som politikere.

– Men tror du byens utfordringer her igger langt fremme i bevisstheten til de 40 representantene som ikke er fra Bergen?

– Jeg er ikke redd for Bergen og byens posisjon innenfor dette feltet. Alle i Hordaland ser at dersom vi ikke løser utfordringene våre i bergensregionen, så gjør vi ikke jobben vår. Dessuten er det slik at om vi er valgt inn fra enkeltkommuner, så skal vi alle ha blikket festet mot våre felles utfordringer, sier Hestetun.

Partiene bestemmer

Defineringen av utfordringene og de politiske løsningene på dem kommer i den politiske plattformen til de fire partiene i slutten av kommende uken.

Av de som er valgt inn for Ap er syv av 17 fra Bergen. Det er partiene som lager listene som velgerne putter i urnen. Det er derfor nominasjonskomiteene som må svare på hvorfor det er slik at Bergen er såpass underrepresentert, mener Hestetun.

Fylkestinget i Hordaland (2015-19)

NavnPartiAlderValgt inn fra
Anne Gine HestetunAp53Bergen
Sveinung ValleAp57Lindås
Siri KlokkerstuenAp56Etne
Rasmus Laupsa RasmussenAp29Bergen
Kari Sørensen BernardiniAp48Bergen
Atle KvåleAp64Fusa
Mari Klokkerstuen KjellesvikAp21Etne
Emil Lennart Pålikoff GadolinAp23Bergen
Kine Bratli DaleAp30Bergen
Helge NævdalAp54Voss
Synnøve SolbakkenAp58Kvinnherad
Espen BerntsenAp41Askøy
Linda Haugland JondahlAp48Odda
Roald KvammeAp58Bergen
Katrin Innvær AnkervoldAp48Stord
Per LerøyAp58Austrheim
Åse Gunn HusebøAp51Øygarden
Kjell Gitton HålandAp66Bergen
Gunn Berit Lunde AarvikAp61Voss
Kjetil HestadAp51Tysnes
Tom-Christer NilsenH46Askøy
Mona Røsvik StrømmeH60Bergen
Silja Ekeland BjørklyH39Bergen
Nils Marton AadlandH53Meland
Inge Reidar KallevågH57Bømlo
Stein Inge RyssdalH57Bergen
Ragnhild Hus FagerbakkeH23Austevoll
Olav KvingeH57Os
Iril Schau JohansenH44Voss
Dan FemoenH38Bergen
Svein Kolbein HallerakerH61Stord
May Eva SandvikH53Lindås
Terje SøviknesFrp46Os
Silje HjemdalFrp31Bergen
Roald StenseideFrp59Askøy
Sigbjørn FramnesFrp50Stord
Gustav BahusFrp57Os
Gunnar BakkeFrp56Bergen
Renate Møgster KlepsvikFrp41Austevoll
Astrid Aarhus ByrknesKrF52Lindås
Pål KårbøKrF42Meland
Beate HusaKrF44Sund
Tor André LjoslandKrF33Bergen
Nils T. BjørkeSp56Voss
Benthe Enes BondhusSp59Kvinnherad
Jon AskelandSp51Radøy
Sara Hamre SekkingstadSp22Radøy
Tom Sverre TomrenMDG49Osterøy
Natalie Antonia GolisMDG35Kvam
Øyvind StrømmenMDG35Samnanger
Aud Karin OenSV55Øygarden
Marthe HammerSV36Bergen
Daniel Charles HextallSV23Bergen
Anne Beth NjærheimV51Bømlo
Geir Kjell AnderslandV67Bergen
Geir AngeltveitV27Stord
Terje KollbotnR64Odda
Bergen17 representanter.
Voss og Stord4 representanter hver.
Lindås, Askøy og Os3 representanter hver.
Etne, Kvinnherad, Odda, Øygarden, Austevoll, Meland, Bømlo, Radøy2 representanter hver.
Fusa, Austrheim, Tysnes, Sund, Osterøy, Kvam og Samnanger1 representanter hver.